Gyakornoki kiírás, 2015. ősz

Az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpontjában valamint a Budapesti Corvinus Egyetem Szociológia és Társadalompolitika Intézetében működő Kapcsolatháló- és Oktatáskutató Központ (MTA TK „Lendület” RECENS) gyakornoki programot hirdet.

A gyakornoki program lehetőséget nyújt arra, hogy a hallgatók bekapcsolódjanak az MTA Lendület Program keretében indított „Verseny és negatív hálózatok”, és a „Rákosi rendszer hatalmi hálózatai”, vagy az ERC (European Research Council) által támogatott „Pletyka és a reputáció dinamikája közösségekben” témáját kutató vizsgálatainkba, így értékes tapasztalatokat szerezzenek.

A gyakornokok a kutatócsoport mindennapi tevékenységében, a félév során felmerülő feladatokban vesznek részt, emellett érdeklődésüknek megfelelően valamelyik kutatási témába mélyebb betekintést nyerhetnek, illetve szerepet vállalnak a kutatási téma kidolgozásában és lebonyolításában.  A gyakornokok érdeklődése és a közös munka sikeressége alapján lehetőséget biztosítunk a kutatás témájához kapcsolódó magasabb szintű adatelemzésre (ez akár TDK-dolgozat vagy szakdolgozat elkészítését is jelentheti), pályázatírásban és egyéb projektjeinkben való közreműködésre. Az itt megszerzett gyakorlati tudás és tapasztalat ritka előnyt jelent azok számára, akik az egyetem elvégzése után kutatói-elemzői állást szeretnének. Heti rendszerességgel megtartott olvasóköreink és előadásaink pedig az elméleti tudás bővítéséhez járulnak hozzá.

Konkrét feladatkörök, melyekre a jelentkezéseket várjuk:

1. Általános iskolai adatbázis ellenőrzése, tisztítása, leíró adatelemzésekben való részvétel

Elvárások:

  • MA vagy 3. évfolyamon tanuló BA hallgató (főként társadalomtudományi szakterület, szociológia, survey statisztika, közgazdász)
  • valamelyik statisztikai elemző szoftver ismerete (SPSS, Stata, R…)

Előny: statisztikai elemzésben szerzett gyakorlat, hálózatkutatási tapasztalat, angol nyelvtudás

2. Rákosi rendszer hatalmi hálózatai - Levéltári adatok gyűjtése, feldolgozása, digitalizálása (online vagy levéltárban), desk research, szakirodalmak gyűjtése, feldolgozása és értelmezése.

Elvárások:

  • BA vagy MA hallgató releváns szakokon (történelem, szociológia…)
  • levéltári kutatási tapasztalat, archontológiai és prozopográfiai ismeretek
  • 1945 utáni magyar történelem és társadalomtörténeti ismeretek
  • MS Excel ismeretek

Előny: Történeti elit kutatási tapasztalat, hálózatkutatási tapasztalat (történeti-hálózatok terén), angol nyelvtudás, adatbázis kezelésében szerzett gyakorlat

3. Rákosi rendszer hatalmi hálózatai – Kiválasztott szakirodalmak, naplók, memoárok, oral history (pl. történeti vagy életútinterjúk) gyűjtése, feldolgozása és kvantifikálása; kapcsolódó levéltári kutatások elvégzése, feldolgozása, szükség esetén adatrögzítés és desk research.

Elvárások:

  • BA vagy MA hallgató releváns szakokon (történelem, szociológia…)
  • Oral history-s interjúk, naplók vagy memoárok feldolgozásában szerzett tapasztalat
  • történeti elit kutatási tapasztalat
  • 1945 utáni magyar történelem és társadalomtörténeti ismeretek
  • MS Excel ismeretek

Előny: Levéltári kutatási tapasztalat, archontológiai és prozopográfiai ismeretek, hálózatkutatói tapasztalat, adatbázis-kezelői ismeretek, angol nyelvtudás

4. Rákosi rendszer hatalmi hálózatai – SQL adatbázisok létrehozása, feltöltése, fejlesztése, lekérdezések végzése és kutatói munka informatikai háttértámogatása

Elvárások:

  • BA vagy MA hallgató releváns szakokon (informatika, közgazdász, szociológia…)
  • SQL adatbázis-kezelői és magas fokú Excel ismeret;

Előny: Adatbázis-kezelői és/vagy rendszergazdai gyakorlat, honlap adminisztrációban és fejlesztésben (FTP, HTML) szerzett gyakorlat, hálózatkutatói ismeretek, angol nyelvtudás.

5. „Pletyka és a reputáció dinamikája közösségekben” kutatás előkészítésében való részvétel – tájékozódás a szöveganalitikai lehetőségek között, problémák megoldása, kapcsolatok kiépítése

Elvárások:

  • szöveganalitikában alapszintű jártasság
  • angol nyelvtudás

6. Társadalomtudományi szimulációs modellek felépítése a fenti kutatási témákban

Elvárások:

  • legalább alapfokú programozási ismeretek

Előny: NetLogo program ismerete

 

A gyakornoki program időtartama: 2015. október – 2015. november

Munkaidő: változó és rugalmas, általában heti 6-8 óra

Szükséges egyéb képességek: pontosság, precizitás, jó kommunikációs készség, a társadalomtudományok, empirikus szociológiai módszerek, a kapcsolatháló-elemzés és/vagy az analitikus társadalomtudomány iránti érdeklődés. Előny, ha a jelentkező hosszabb távon is érdeklődik a kutatói pálya iránt.

A gyakornoki programban való részvételért fizetés nem jár, azonban az MTA TK „Lendület” RECENS kutatócsoport a szakmai gyakorlatról igazolást ad. Példaként említhető, hogy a Budapesti Corvinus Egyetem Szociológia és Társadalompolitika Intézete elfogadja a szociológia mesterképzésen kötelező szakmai gyakorlatként. A teljesítés utólag is elszámolható.

Jelentkezési határidő: 2015. szeptember 20. (vasárnap)

A jelentkezéseket e-mailben a mandacsko.eszter@tk.mta.hu címre (Mandácskó Eszter részére) várjuk. A jelentkezéshez szükséges: rövid szakmai önéletrajz és egy maximum egyoldalas motivációs levél. Kérünk minden kedves hallgatót/jelentkezőt, hogy motivációs levelében írja le, melyik feladatkör érdekli és ezt a döntését egy rövid indoklással egészítse ki.

A döntést megelőző szóbeli beszélgetések várhatóan szeptember 22-én, 23-án lesznek. A pontos időpontról az érintettekkel e-mailben egyeztetünk. A gyakorlati időszak szeptember 29-én elkezdődik.

Kutatásunkról, programjainkról további információ a http://recens.tk.mta.hu/  oldalon és a csoport facebook (RECENS = Research Center for Educational and Network Studies) oldalán található.